Ako pestovať kaleráb

Kaleráb (Brassica oleracea var. gongylodes) patrí medzi najobľúbenejšie zeleniny predovšetkým na jar. Čerstvý kaleráb obsahuje 50 až 60 mg vitamínu C v 100 g. Najmä mladé listy obsahujú niekoľkokrát viac vitamínu C ako buľvy, trikrát viac vápnika, ďalej provitamín A a z minerálnych látok najviac železa. V niektorých krajinách sa mladé listy kalerábu bežne kuchynsky upravujú.

Kaleráby pestujeme vo vlhkejších a výhrevnejších pôdach v 1. trati. Potrebujú humusovú pôdu bohatú na živiny, neznášajú však priame hnojenie čerstvým maštaľným hnojom. Hnojenie záhonov pred vysádzaním kompostom je veľmi účinné. Kaleráby na rozdiel od iných hlúbovín sú veľmi citlivé na prudký a väčší pokles teploty. Najmä rýchlené kaleráby pri opakujúcom sa prechladení jarovizujú a vybiehajú do kvetu bez toho, aby vytvorili buľvy. Modré kultivary sú na vybiehanie náchylnejšie. Krátkodobý pokles teploty až k bodu mrazu však priesadám neuškodí. Počas celej vegetácie potrebujú kaleráby pravidelnú a výdatnú zálievku. Pri nedostatočnom zavlažovaní drevnatejú a po výdatnejšej zálievke praskajú.

Kaleráby pestujeme väčšinou z predpestovaných priesad, zriedkavejšie z priamej sejby. Pevnú, dobre vyvinutú priesadu vypestujeme podobným spôsobom ako napr. priesady kelu alebo kapusty. Skoré kaleráby na skoré vysádzanie na záhony vysievame do teplého pareniska od konca februára do začiatku marca. Letné kultivary sejeme v marci, neskoršie v prvej polovici apríla. Skoré kultivary, ktoré pestujeme ako následné pre zber na jeseň, sejeme v júni. Kaleráby spravidla len prepichujeme, presádzanie do zakoreňovačov nie je pre rýchly vývin priesad nevyhnutné.

Kaleráby sadíme na záhony v zásade plytko, najlepšie tak hlboko, ako boli v parenisku. Pri hlbokom sadení vytvárajú pretiahnuté buľvičky. Aj pri neskoršom kyprení dbáme na to, aby sme ich krátke hlúby neprihrnuli. Skoré kultivary vysádzame začiatkom apríla, pomocou fóliového krytu ich môžeme urýchliť až o 14 dní. Dôležitá je pravidelná a častá zálievka po celý čas pestovania.

Skoré kaleráby zberáme postupne tak, ako dozrievajú, a to krátko pred spotrebou, aby boli vždy čerstvé a nezvädnuté. Zberáme ich skoro tiež preto, aby nezdrevnateli. Neskoršie kaleráby zberáme naraz, a to pred príchodom prvých mrazov. Zdravé a nepopraskané buľvy zakladáme aj s koreňmi do hlbšieho vyvezeného pareniska alebo do piesku v pivnici alebo v hrobli.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *