Ako pestovať cibuľu

Cibula (Allium cepa) je jedným z najrozšírenejších a najdôležitejších druhov zeleniny. Je nepostrádateľná v kuchyni pri príprave najrozmanitejších jedál a dá sa dobre sušiť. Šťava z cibule obsahuje látky s antibiotickými účinkami (fytoncídy) a s medom sa užíva napr. pri nachladnutí. Okrem siličnatých látok (aliín, alicín), cukrov a minerálnych solí obsahuje vitamíny C, B1, B2, E; zelená vňať cibule je bohatá aj na provitamín A. Cibuľa je najhodnotnejšia, rovnako ako všetky druhy zeleniny, v surovom stave.

Cibuľa si vyžaduje predovšetkým slnečnú polohu a výhrevné pôdy, z ktorých máva jemnú a sladkastú chuť. V ťažkých, kyslých a studených pôdach zakrpatieva, horšie vyzrieva a podlieha hnilobám. Nedarí sa vo vyšších oblastiach s vlhkejšou klímou, kde tiež horšie dozrieva. Zo živín si cibuľa vyžaduje predovšetkým fosfor a draslík. Dusíkaté hnojivá treba používať opatrne, pretože nadbytok dusíka v pôde spomaľuje dozrievanie a cibuľa je pri uskladnení menej trvanlivá. Je tiež veľmi citlivá na chlór, preto treba používať výhradne síran draselný, ktorý obsahuje draslík v síranovej forme. Pred sejbou alebo pred vysádzaním cibule vyhovuje dávka 25 g síranu draselného na štvorcový meter.

Cibuľu pestujeme v podstate tromi spôsobmi, a to z predpestovaných sadencov, z priamej sejby a zo sadzačky. Pestovanie cibule z predpestovaného sadiva je výhodné najmä vo vyšších polohách. Vysieva sa v druhej polovici marca do pareniska, riedko a na široko. Vyrastené a nepresádzané rastliny vysádzame koncom apríla alebo začiatkom mája na záhony, do sponu asi 0,10 x 0,20 m. Je možné vysádzať aj po dvoch rastlinách, najmä v suchšom období, keď sa všetky sadence neujmú. V tomto čase je potrebná sústavná zálievka.

Pestovanie cibule z priamej sejby je vhodné v teplejších oblastiach. Semená vysievame v prvej polovici marca do riadkov vzdialených od seba 0,25 m. Husto vzídené rastliny vyjednotíme asi na 80 až 100 mm od seba. Aj keď úroda pri tomto spôsobe pestovania je menšia ako pri pestovaní zo sadzačiek, odpadá prácne vypestovanie sadzačky. Pri včasnej sejbe cibuľa dobre vyzrieva a výborne sa uskladňuje.

Ozimné kultivary cibule možno vysievať podobným spôsobom v polovici augusta. Do zimy cibuľa narastie asi do výšky 0,20 m a dobre vo voľnej pôde prezimuje. Jednotíme ju až na jar. Dozrieva približne v rovnakom čase ako cibuľa pestovaná zo sadzačky.

Pestovanie cibule zo sadzačky je najbežnejšie. Táto dvojročná plodina dáva vysoké úrody kvalitných, vyzretých cibúľ. Zberá sa asi o mesiac skôr ako cibuľa pestovaná z priamej sejby. Najlepšia sadzačka máva 4 až 10 mm v priemere. Sadzačka s priemerom cibuliek 10 až 15 mm je ešte vhodná na vysádzanie. Vysádzame ju v marci a začiatkom apríla do sponu 0,10 x 0,25 m plytko tak, aby konce cibuliek nepatrne vyčnievali nad povrch pôdy. V ľahkých pôdach možno vysádzať o niečo hlbšie. Počas rastu cibuľu predovšetkým odburiňujeme a v riadkoch kypríme pôdny povrch. Mierne zavlažujeme len v období veľkého sucha. Obdobie zberu je koncom júla a začiatkom augusta. Len čo začne čiastočne žltnúť a zaschýnať vňať a rastliny začínajú políhať, vyťaháme ich a ak nie je daždivé počasie, necháme cibuľu na záhonoch preschnúť. Pred uskladnením a čistením ju dosušíme v suchých miestnostiach v prievane, v tenkých vrstvách na lieskach alebo zavesenú vo vencoch.

Na pestovanie sadzačky je najvhodnejší suchší a slnečný pozemok s nezaburinenou a už na jeseň dobre pripravenou pôdou. Semená sejeme čo najskôr na jar, len čo to stav pôdy dovolí. Najvhodnejšie obdobie sejby je v marci a apríli, májové výsevy už trpia nedostatkom vlahy, ktorá je pre rovnomerné vyklíčenie semien nevyhnutná. Neskôr siata cibuľa – v máji alebo dokonca v júni, ako sa niekedy nesprávne odporúča – zle zaťahuje, zakrpatieva a nevyzrieva. Semeno vysievame najčastejšie do širokých a plytkých riadkov, vyhĺbených úzkou motyčkou, vzdialených od seba 0,20 až 0,25 m. Na jeden bežný meter spotrebujeme približne 3 až 5 g osiva, na jeden štvorcový meter okolo 15 g. Optimálna hĺbka sejby je v ľahkých pôdach 30 až 40 mm, v ťažších 20 až 30 mm. Kedysi sa často používala sejba na široko, na jeden štvorcový meter sa spotrebovalo asi 30 g semien. Základnou podmienkou tejto sejby je však úplne čistý a nezaburinený pozemok. Oneskorenú sejbu možno asi o týždeň urýchliť namočením semien do vlažnej vody asi na 24 hodín. Po vzídení porast zásadne nejednotíme, len kypríme pôdu a udržiavame ju v nezaburinenom stave. Rastlinky si v hustom zapojení porastu navzájom konkurujú a čoskoro vytvárajú drobné cibuľky. Počas vegetácie sadzačku neprihnojujeme ani nezalievame.

Pri pestovaní cibule zo sadzačky je veľmi dôležité nepremeškať vhodný termín zberu. Približne v polovici júla, keď je vňať ešte zelená a začína políhať, sadzačku vytrhávame. Vytahané rastliny kladieme cibuľkami na jednu stranu na záhony a necháme ich opäť pod holým nebom preschnúť. Potom ich dosúšame v tenkých vrstvách pod strechou, najlepšie rozložené na lieskach. Pred ďalším uskladnením v suchých priestoroch sadzačku dobre očistíme od suchých listov a korienkov. Ak nastane v období zberu daždivé počasie, cibuľky na záhonoch neponechávame, ale ich dáme na chránené miesto pod strechou.

Z jedného štvorcového metra možno zobrať 1 až 2 kg sadzačky aj s vňaťou, po dosušení a očistení získame množstvo okolo 1 kg. Jeden kilogram prvotriednej sadzačky s priemerom 4 až 10 mm obsahuje 2000 až 2500 cibuliek, sadzačka s priemerom 10 až 15 mm asi 600 až 2000 cibuliek a kilogram najväčšej sadzačky s priemerom 15 až 20 mm obsahuje 500 až 600 cibuliek. Cibuľky s priemerom 20 mm už na vysádzanie nepoužívame, pretože by mohli vybiehať do kvetu a nevytvárali by väčšie cibule vhodné na uskladnenie. Sú najvhodnejšie na konzervovanie, napr. do sladkokyslého nálevu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *